Wychowanie psa




Ćwiczenie i zabawa szczeniaka

Każdy szczeniak bardzo potrzebuje zabawy i regularnych ćwiczeń. Pomagają one mu w rozwijaniu jego umysłowości, w utrzymaniu kondycji i zapobiegają otyłości. Rozładowują jego energię i zmniejszają ryzyko, że zniszczy on nasze meble.
    Szczeniaki potrzebują, ok. 30 min. ćwiczeń dziennie i dodatkowo 20-30 min. zabawy. Takie przebywanie ze zwierzakiem umacnia waszą więź i daje przyjemność Tobie i pieskowi. Baw się z nim różnymi zabawkami i organizuj różne ćwiczenia i zabawy, aby przekonać się co Twój pupil lubi najbardziej. Chodź, z pieskiem na spacery w różne miejsca, aby oswajał się, z nowymi środowiskami, zapachami i dźwiękami. Pomoże to w jego dorosłym życiu, aby nie bał się spacerów. Okazuj mu miłość podczas zabawy.
    Pomiędzy 3, a 6 miesiącem życia szczeniaka, wychodzą mu zęby i tak jak dziecko swędzą go dziąsła, dlatego daj mu dużo zabawek i pochwal go za ich gryzienie. Zapobiegnie to obgryzaniu mebli. Zmieniaj te zabawki co tydzień, aby szczeniak był zainteresowany. Jeśli zauważysz, że piesek niszczy meble, powiedz zdecydowane NIE. Nie karć go chwilę potem, bo nie będzie wiedział, za co o robisz.
                                POWODZENIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!











          W życiu psa bardzo ważne jest jego wychowanie w wieku szczenięcym. Aby w przyszłości był ułożonym psem, musimy nauczyć go podstawowych czynności tj. siadanie, aportowanie. Pamiętajmy jednak, że szczenie musi zrozumieć, czego od niego wymagamy, a nagroda i pochwała mają większą siłę niż klaps, a poza tym są bezpieczniejsze. Powtarzanie ćwiczeń, pomoże psu sobie je utrwalić, a potem będzie w stanie nauczyć się bardziej skomplikowanych poleceń. Pamiętaj o trzech zasadach treningu: Porozumieniu, Pochwale i Powtórce.

SIADANIE:
Stań na przeciwko psa, w prawej ręce, nad jego nosem, trzymaj smakołyk (tak, aby nie mógł go dosięgnąć).  Powoli przesuwaj rękę wzdłuż ciała psa. W tym czasie powiedz zdecydowanie"siad". Zwierzak podążając wzrokiem za smakołykiem (odchylając głowę) usiądzie. Powtarzaj to tyle razy, aż szczeniak nauczy się siadać na tą komendę.

SPACER W OBROŻY I NA SMYCZY
Trzymaj smycz luźno, aby piesek nie przyzwyczaił się do ciągnięcia, to mogłoby go zniechęcić. Gdy zostanie w tyle lub pobiegnie naprzód, wystarczy kilka lekkich poszarpnięć, aby wrócił na swoje miejsce.


KOMENDA "ZOSTAŃ"
Zacznij od komendy siad, kiedy pies posłucha, pochwal go, ale nie dawaj smakołyka. Powiedz "zostań"i zrób krok do tyłu z otwartą dłonią. Wtedy od razu daj mu przysmak. Powtarzaj to ćwiczenie, za każdym razem zwiększając odległość od psa o jeden krok.


KOMENDA "LEŻEĆ"
Gdy Twój pies nauczy się komendy "zostań", możesz nauczyć go "leżeć". Najpierw każ psu usiąść. Powiedz "leżeć" i w tym samym czasie, przesówaj przysmak do ziemi. Potem naucz go "zostań" na leżąco. Gdy wykona to ćwiczenie, możesz dać mu smakołyk.

KOMENDA "CHODŹ"
Gdy nauczysz psa "siadać", "leżeć" i "zostawać", możesz nauczyć go tego ćwiczenia. Powiedz "siad" lub "leżeć", a potem "zostań". Zrób ok. 5 kroków, w tył, zagwiżdż i zawołaj pieska po imieniu, wesołym głosem. Dla zachęty rozłóż ramiona. Gdy przyjdzie, koniecznie daj mu nagrodę. Potem, znów powiedz "siad" i powtórz ćwiczenie 10 razy. Potem zwiększ odległość do 10 kroków. Nigdy nie krzycz i nie rób tego czego on nie lubi, gdy do Ciebie przyjdzie, ponieważ to go zniechęci. Przyjście do Ciebie, musi kojarzyć mu się, z czymś miłym i przyjemnym.

KONTAKT WZROKOWY
Zawołaj zwierzaka po imieniu, trzymając przysmak przy twarzy, ale nie pozwól mu doskoczyć. Gdy szczeniak na Ciebie popatrzy - pochwal go. Umiejętność zachowania kontaktu wzrokowego jest oznaką, gotowości słuchania Cię.


POWODZENIA!!!